Under kan ske..

I torsd hände ngt med höften, i sönd var det svårt att gå normalt.Praktiserade lungt men det var mkt svårt att dra uppmärksamheten från den.

Inne på shalan igår var det mkt obekvämt i höften.

Lite uppgiven började tankar komma upp som OK, jag har genomgått ca 6år med hö höft som spökat ordentligt + 5år av konstant axelvärk…. Så välkommen öppningen i vä höft….

Så igår kväll när jag låg isängen och cyklade i luften för att mjuka upp,  pluppade det till i pubisbenet – vippselevapps så var den huggande svidande känslan bort blåst! 

Se hela bildenfisken/matsyasana

Så idag endast stående (även om det va 1 a dagen på lingonveckan), + mini bryggor följt av framåt böj och endast fisken. Men länge i padmasana, där känndes höften av men endast tacksamhet finns kvar för att slippa DEN värken.

Gick på massage efteråt för att släppa på spänningar i muskler som fel belastats, urrrg det gjorde lite ont….

Jobbade i morse fantastiskt när man kan vara 100% närvarande i assisterandet, skönt med morgon klasser.

Imorgon blir det vila….  jag och lillen ska bara åka pulka och baka, baka många kakor till hans 2års kalas!

LOVE&LIGHT

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s